PPorady
PSZENICA - ZALETY I WADY
25 października 2021
Pszenica od wielu lat jest w centrum uwagi. Coraz trudniej jest jej unikać. Często oskarża się ją o wywoływanie epidemii chorób cywilizacyjnych, wysoki indeks glikemiczny, zabójczy gluten. Czy rzeczywiście jest to coś, czym warto się przejmować? Dowiedzmy się, o co często oskarża się pszenicę i na ile jest to prawda.
GLUTEN
Najczęstszą rzeczą, o której słyszymy jest gluten. Jest to białko występujące w pszenicy, orkiszu, jęczmieniu i życie. Jest najbardziej szkodliwy dla osób z:
Celiakia to schorzenie, które dotyka około 1% populacji. Statystyki nie są jednak dokładne, ponieważ celiakia nie musi dawać objawów. Dlatego niektórzy ludzie mogą nie wiedzieć, że ją mają.
Według statystyk, alergia może dotyczyć 0,1-0,5% ludzi. Najczęściej występuje u dzieci i zwykle zanika między 3-5 rokiem życia.
Nieceliakalna Nadwrażliwość na Gluten, znana również jako NCGS, jest trudna do zdiagnozowania i dlatego trudno uzyskać dokładne statystyki jej występowania. Może dotyczyć od 0,55 do 5% populacji. Może powodować takie objawy jak zaparcia, wzdęcia, biegunki i bóle brzucha. Diagnozuje się ją na podstawie wykluczenia innych zaburzeń zależnych od glutenu oraz ustąpienia objawów po zastosowaniu diety bezglutenowej (i nawrotu tych objawów po ponownym wprowadzeniu glutenu). Nie wiadomo, czy NCGS jest stanem trwałym czy przejściowym. Może to być spowodowane takimi czynnikami jak infekcje jelitowe, zmiany w ilości spożywanego glutenu, stres, ciąża i inne czynniki. Aby ustalić, czy przejściowa nadwrażliwość na gluten może zostać skorygowana, należy ponownie wprowadzić kontrolowane ilości glutenu.
Zaleca się stosowanie diety bezglutenowej.
- depresja,
- schizofrenia,
- autyzm,
- zapalne choroby jelit
- grzybica jelit,
- Choroby autoimmunologiczne (choroba Hashimoto).
Warto wiedzieć, że gluten, aby mógł być prawidłowo trawiony, musi mieć zdrową florę bakteryjną. Często jest jej brak. Zła flora jelitowa w połączeniu z nadmiarem glutenu może powodować nieprzyjemne objawy. Czasami wystarczy uzupełnić dietę o probiotyki, aby wszystko wróciło do normy. Nie ma dowodów na to, aby wykluczyć gluten u osób zdrowych. Ewentualna poprawa samopoczucia po wprowadzeniu diety BG może być spowodowana efektem nocebo. Często ulegamy wpływom mody i wmawiamy sobie, że coś jest złe.
FODMAPs
Naukowcy uważają, że FODMAPs są odpowiedzialne za złagodzenie objawów, gdy dieta jest bezglutenowa. FODMAPs nie są tak dobrze znane jak gluten. Stanowią one grupę węglowodanów, które mogą łatwo fermentować w jelitach. Może to powodować bóle brzucha, wzdęcia i biegunkę, wraz z uczuciem przelewania się w brzuchu, odbijaniem i innymi objawami. Związki te znajdują się w naszej diecie:
- Sukraloza - Cukier stołowy (cukry białe i trzcinowe) oraz wszystkie produkty, które zawierają jego duże ilości (np. cukierki, lizaki
- fruktoza - występuje w miodzie, melasie i owocach, zwłaszcza bardzo słodkich (np. arbuz, winogrona)
- Laktoza to cukier występujący w mleku i produktach mlecznych
- fruktany - cukry występujące w pszenicy, cebuli i czosnku.
- galaktooligosacharydy - występujące w nasionach roślin strączkowych (groch, fasola, soczewica)
- poliole - (np. ksylitol jest używany do słodzenia bezcukrowych gum do żucia, napojów dietetycznych itp.
WYSOKI INDEKS GLIKEMICZNY
Zacznijmy od tego, że wiele produktów o wysokim indeksie glikemicznym (zarówno zdrowych, jak i niezdrowych) zawiera kukurydzę, kaszę gryczaną i suszone owoce. Gdybyśmy chcieli je wszystkie wykluczyć, musielibyśmy wyeliminować duże porcje naszego pożywienia.
Obciążenie jest drugim, ważniejszym od indeksu wskaźnikiem. Bierze ono pod uwagę PORCJĘ, którą spożywamy. Jest to temat złożony, ale kilka zdań napisałam w tym poście (link).
Po trzecie, ładunek glikemiczny czy indeks to liczby, które nie uwzględniają innych czynników. Złożone jest określenie jak szybko i ile mamy cukru we krwi. Zależy to od wielu czynników (naszego metabolizmu węglowodanów, a także dojrzałości produktu, czasu gotowania, stopnia przetworzenia). Dodatkowo, pomiary dotyczą tylko pojedynczych produktów spożywczych i nie uwzględniają wpływu innych składników. Jeśli zjesz coś o wysokim ładunku glikemicznym, ale towarzyszy temu tłuszcz, białko lub rozpuszczalny błonnik, skok cukru nie będzie tak gwałtowny. Nie jest to idealny wskaźnik ani absolutna wyrocznia. Jest to pomocnicze narzędzie, które pozwala na Uśrednienie dziennego ładunku glikemicznego. My patrzymy na odżywianie holistycznie i wybieramy produkty, które równoważą jak najwięcej, w tym przyswajalnych węglowodanów.
KWAS FITYNOWY
Kwas fitynowy można znaleźć w pszenicy, a także w pełnych ziarnach, roślinach strączkowych, orzechach i zbożach. Kwas fitynowy jest środkiem wiążącym dla ważnych minerałów, takich jak żelazo, cynk i wapń. "Kradnie" on nasze alkalizujące minerały, tworząc przy tym nierozpuszczalne sody. Może to nie tylko zakwaszać, ale również powodować niedobory tych pierwiastków. Mimo, że sporadyczne spożywanie tej substancji jest bezpieczne, może mieć ona szkodliwy wpływ na nasze zdrowie. Większość kwasów fitynowych może zostać zneutralizowana poprzez moczenie i wysoką temperaturę. Podobny jest efekt naturalnego zakwasu, dlatego warto kupić taki chleb w piekarni (choć może być to trudne).
PROBLEMY ZWIĘKSZANIA I ZMNIEJSZANIA WAGI
Przybieranie na wadze nie jest spowodowane pszenicą, ale pszenicą, która została rozgotowana i oczyszczona. Pszenica jest najpopularniejszym zbożem, więc większość spożywanych przez nas węglowodanów pochodzi właśnie z niej. W większości domów typowy schemat to: śniadanie z białym pieczywem, obiad z rafinowanym makaronem, potem hot dog lub gofr na stacji, a na koniec kolacja z pizzą (lub znowu kanapkami). Nie tylko spożywamy zbyt wiele kalorii, ale także podnosimy poziom glukozy we krwi, co może napędzać apetyt. Łatwo jest schudnąć ograniczając energetyczne ciastka i gofry, muffiny, bagietki z białego chleba, pizzę i pączki.
AMYLOPEKTYNA
Amylopektyna jest jedną z frakcji skrobi. Amylopektyna jest frakcją skrobi, która jest łatwiejsza do strawienia niż amyloza. Podnosi ona również poziom cukru we krwi. Amylopektynę można znaleźć w dużych ilościach w pszenicy, jak również w ziemniakach, gryce i owsie. Szczerze mówiąc, nie widziałem nikogo, kto by panicznie bał się tych produktów ze względu na obecność amylopektyny. Nie jest to konieczne, a czasem nawet zalecane (np. w przypadku sportów wytrzymałościowych jest to szybkie uzupełnienie glikogenu mięśniowego.
DZIAŁANIE UZALEŻNIAJĄCE
Prekursory peptydów opioidowych, znane również jako białka, znajdują się w pszenicy. Peptydy te mają właściwości zarówno uzależniające, jak i przeciwbólowe. Podobne substancje znajdują się w mleku, a także w soi i szpinaku. W normalnych warunkach i u zdrowych osób nie występują żadne efekty toksyczne. Nieszczelne jelita to problem, który może prowadzić do poważnego autyzmu. Wzrost przepuszczalności jelit może spowodować, że większe cząsteczki białka zostaną wchłonięte do krwiobiegu. Może to prowadzić do zmian w zachowaniu i uszkodzenia układu nerwowego. Ten temat wymaga dalszych badań.
0Komentarze