PPorady
Jakie produkty spożywcze możesz wybrać, aby nie być głodnym?
19 października 2021
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego po użyciu niektórych produktów czujesz się głodny, a po innych nie? Jest na to naukowe wyjaśnienie. W dzisiejszym poście postaram się je wyjaśnić. Temat jest o wiele bardziej złożony. Głód jest subiektywny i zależy od hormonów, genów i wieku. Te czynniki są moim zdaniem jednymi z najważniejszych. To one mogą pomóc w doborze odpowiednich produktów spożywczych, które zaspokoją głód.
Wskaźnik sytości
Wskaźnik sytości to wskaźnik określający stopień zaspokojenia głodu po około dwóch godzinach od spożycia danego produktu. Jest on wyrażany w procentach. Odniesieniem jest jasny chleb pszenny, dla którego wskaźnik ten wynosi 100 %.
Innymi słowy, im bardziej sycący jest produkt spożywczy, tym wyższa jest jego wartość.
Według badań przeprowadzonych przez Akademię Górniczo-Hutniczą w Poznaniu, najwyżej pod względem sytości uplasowały się płatki owsiane z mlekiem, Gouda i jajka gotowane na twardo.
Według tych samych badań, nasz głód najlepiej zaspokajają pokarmy, które są:
- Zawierają dużo białka, np. jajka i ser Gouda
- Zawierają dużo wody i błonnika. Przykłady: Grejpfrut, płatki owsiane z mlekiem, itp
Uczucie sytości, a gęstość energetyczna
Produkty o wysokiej gęstości energetycznej, zwane też wysokokalorycznymi, rzadziej zaspokajają nasze głodówki. Do wyboru mamy 10 krakersów lub 2 grejpfruty, które dostarczą 240 kcal. Odpowiedź na pytanie "czego jeść więcej?" jest oczywista. Owoce, dzięki temu, że są bogate w błonnik i wodę, wypełniają nas lepiej niż bezużyteczne krakersy, które pozostawiają nam mnóstwo pustych kalorii, zachęcając do sięgania po więcej. Lepiej jest wybierać produkty o niskiej gęstości energetycznej lub łączyć je z produktami o wysokiej gęstości. Pamiętajmy, że tłuszcz jest najbardziej kalorycznym składnikiem pożywienia. 1 g tłuszczu zawiera 9 kcal, podczas gdy 1 g białka lub węglowodanów ma tylko 4 kcal. Gęstość energetyczna diety zwiększa się, gdy tłuszczu jest zbyt dużo.
Indeks glikemiczny i ładunki glikemiczne. Uczucie sytości
Indeks glikemiczny odnosi się do stosunku stężenia glukozy we krwi po spożyciu badanego pokarmu do stężenia glukozy po spożyciu produktu referencyjnego. Jest to albo czysty roztwór glukozy, albo biały chleb. Istnieją trzy rodzaje żywności:
- produkty o niskim IG (55),
- produkty o średnim (56-69) IG
- Produkty o wysokim indeksie glikemicznym (>=70), z IG dla glukozy =100.
Posiłki o niskim i średnim IG mogą zapewnić dłuższe uczucie sytości niż posiłki o wysokim IG. Wynika to z wielu czynników, m.in. poziomu cukru we krwi.
Ładunek glikemiczny (GLC), to stosunek indeksu glikemicznego do ilości przyswajalnych węglowodanów (bez błonnika) w danym pożywieniu. Wskaźnik ten jest bardziej dokładny niż IG, ponieważ bierze pod uwagę nie tylko jakość, ale również ilość spożywanych węglowodanów. Pozwól, że przytoczę słynny przykład arbuza. Arbuz ma wysoki indeks glikemiczny (72) i dużą zawartość wody. Musisz zjeść go dużo, aby podnieść poziom cukru we krwi.
Dzielimy żywność na produkty, które zawierają:
- niski ładunek (10)
- średnie (11-19),
- wysoki (>=20) ładunek glikemiczny.
Ładunek glikemiczny dla całodziennej diety wynosi 80 okresli Sie Jako Mały, 80-120 jako Średni i >120 Wysoki. Łatwo jest obliczyć LG samodzielnie. Wystarczy skorzystać ze wzoru:
Ładunek glikemiczny = Indeks glikemiczny * Zawartość węglowodanów w spożywanym produkcie w gramach/100.
W codziennej diecie można spożywać zarówno produkty o niskim indeksie glikemicznym, jak i wysokim, ale w mniejszych ilościach. Proszę zapoznać się z tabelą IG/LG 100 produktów spożywczych (link).
Podsumowując, aby uniknąć uczucia głodu, należy łączyć produkty.
- pokarmy wysokobiałkowe (mięso, nabiał, jaja, rośliny strączkowe)
- Wysoka zawartość wody (upewnij się również, że pijesz dużo wody między posiłkami).
Warzywa mają mniejszą gęstość energetyczną, co oznacza, że zajmują więcej miejsca w żołądku. Można je łączyć z pokarmami wysokokalorycznymi lub średniokalorycznymi.
Niski ładunek glikemiczny (makarony razowe, płatki zbożowe, brązowy ryż)
0Komentarze