PPorady
Mąka z ciecierzycy - właściwości i zastosowanie
11 października 2021
Dziś porozmawiamy o mące bezglutenowej. Jest to temat, co do którego wiele osób ma jeszcze sporo wątpliwości. Mąka z ciecierzycy jest stosunkowo nowa i wiele osób nie wie zbyt wiele o jej właściwościach, ani o tym jak ją wykorzystać w kuchni. Postaram się przybliżyć ją w przystępny sposób i przekonać Was, że warto spróbować. Przejdźmy zatem do podstaw. Pokrótce wyjaśnię, jak powstała bohaterka dzisiejszego wpisu.
Zapewne wiecie, że ciecierzyca to roślina strączkowa. Dostępna jest zazwyczaj w postaci małych, okrągłych nasion, które można spożywać w puszce lub na surowo. Mąka z ciecierzycy występuje w dwóch postaciach:
- poprzez zmielenie suchych, prażonych nasion
- Nasiona namoczone lub lekko sfermentowane można zmielić, aby białko było łatwiej przyswajalne.
Mąka ta jest dostępna online i w sklepach stacjonarnych. Jej koszt to około 10zł/kg. Można ją również zrobić w domu za pomocą dobrego blendera lub mocnego młynka do kawy. Ziarna prażymy na suchej patelni przez kilka minut. Im więcej prażenia, tym mocniejszy będzie orzechowy aromat. Kiedy ziarna ostygną, zmiel je partiami. Kontynuuj ten proces, aż pozbędziesz się wszystkich grudek.
Mimo wyższej ceny, uważam, że warto próbować nowych rzeczy i czasem zamienić mąkę zbożową na taką z ciecierzycy. Dlaczego? Ze względu na jej bogactwo cennych substancji, a w szczególności:
- Błonnik - Zapobiega zaparciom, stabilizuje poziom cukru we krwi i daje uczucie sytości
- białko (do 20%) - to świetny zamiennik białka zwierzęcego
- Potas - pomaga obniżyć ciśnienie krwi
- Magnez - reguluje pracę układu nerwowego
- Jest również bogata w kwas foliowy. Jest on jednak bardzo nietrwały i pod wpływem temperatury ulega rozkładowi.
Wartości odżywcze mąki z ciecierzycy
Mąka z ciecierzycy różni się znacznie od jasnej mąki pszennej. Ma inny smak (przed obróbką termiczną smakuje jak groch), kolor i konsystencję. Nie zawiera glutenu, więc nie nadaje się do jasnych wypieków. Nie jest tak łatwo zrobić z niej puszyste gofry czy wyrośnięte ciasto drożdżowe. Może mieć wiele zastosowań w kuchni, w tym:
Zagęszczanie zup i sosów, zwłaszcza wegetariańskich, zwiększy ich zawartość białka.
Naleśniki i racuchy są bardzo sycące. Polecam chlebki indyjskie. Są bardzo łatwe do wykonania (przepis zamieszczę wkrótce). Wrapy można znaleźć tutaj.
Może być stosowany jako zdrowsza alternatywa dla bułki tartej i jajek w kotletach czy plackach. Jest lepka i wiąże ciasto.
Jestem pewna, że wkrótce pojawi się prosty przepis, a tymczasem proszę o pozostawienie komentarzy, jeśli macie jakieś propozycje na mąkę z ciecierzycy.
0Komentarze